O mnie

Anita Żmurko Sieradzka - absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (specjalizacja-malarstwo). Dyplomy z wyróżnieniem w Międzynarodowej  Szkole  Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz studia podyplomowe Projektowanie Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemiśkiego w Łodzi. Wyróżniona przez Viva Moda za kolekcję dyplomową w MSKPU - ‘’Idee fixe’’.

 

Anita uwalnia od przyzwyczajeń projektując ubrania i wnętrza. Zajmuje ją moda postrzegana w kategorii obiektów. Konceptualna. Moda jest dla niej zjawiskiem estetycznym, artystycznym, fragmentem intelektualnego dziedzictwa ludzkości, nawet światopoglądem. Podchodzi do niej idealistycznie.

Foruje ubrania, które burzą ład estetyczny - charyzmatyczne, niepokorne, pełne transformacji i dematerializacji.

Prace Anity prezentowane są podczas wystaw w kraju i za granicą. Publikowane w polskich i zagranicznych tytułach prasowych ( m.in. VOGUE iT., FAINT, Viva Moda, K MAG,  No. 3 Magazine, DESIGNSCENE, Label Magazine, HIRO, Wysokie Obcasy, WYBORCZA, WPROST). Odkrywane przez indywidualności, osobowości twórcze i ludzi sztuki.
Założycielka marki ŻMURKO prócz projektowania ubiorów sprawuje nadzór pedagogiczny i artystyczny nad młodzieżą w Pracowni Projektowania Ubioru w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu.